Jaka jest historia tej rasy kota?
Genetycznie rzecz biorąc, koty somalijskie pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale powstały w Ameryce Północnej. W miotach kotów abisyńskich kocięta długowłose pojawiały się „od zawsze”, a kiedy w latach czterdziestych XX wieku Brytyjka Janet Robertson wyeksportowała kilka sztuk do USA, Australii i Nowej Zelandii, okazały się one być nosicielami genu długiego włosa. W roku 1963 hodowczyni z Kanady, Mary Mailing, zgłosiła długowłose abisyńczyki na lokalną wystawę; sędziujący tam Ken McGill nabył od niej jednego, i zarejestrował pod imieniem May-Ling Tutsuta. W tym samym czasie Ewelyn Mague z USA również hodowała długowłosą wersję kotów abysińskich, które nazwała somalijskimi. Inny hodowca kanadyjski, Don Richings, który miał koty od McGilla, we współpracy z Mague doprowadził do zarejestrowania nowej rasy, co nastąpiło w latach siedemdziesiątych XX wieku. W Europie pierwsze koty somalijskie pojawiły się dziesięć lat później, a od 1991 roku znane są na całym świecie. W Europie uznaje się więcej umaszczeń, niż w Ameryce Północnej.
Ten zwracający uwagę kot ma wygięty grzbiet, puszysty ogon i sprawia wrażenie, jakby chodził na palcach. Należy do najbardziej popularnych spośród nowych ras. Podobnie, jak jego przodek, kot abisyński, tak i somalijczyk ma charakterystycznie prążkowaną sierść – na każdym włosie widać od trzech do dwunastu ciemniejszych pasków. U kota w pełnym włosie daje to szczególny, rozedrgany efekt optyczny. Wzór na głowie jest bardzo wyraźny, wręcz teatralny. Koty somalijskie są pełne energii, co pasuje do ich trochę dzikiego wyglądu; polują, wspinają się na drzewa, chętnie przebywają na dworze. Do życia w mieszkaniu trzeba je przyzwyczaić od małego.
Oto charakterystyczne cechy zewnętrzne tej rasy kota:
1). Oczy – duże, kształtu migdała, barwy bursztynowej, orzechowej lub zielonej.
2). Głowa – trochę klinowata, o miękkich liniach i lekko zaznaczonym przełomie czołowym.
3). Uszy – szeroko osadzone, duże, dobrze owłosione.
4). Tułów – średniej wielkości, szczupły, dobrze umięśniony.
5). Nogi – długie, łapy owalne, dobrze owłosione.
6). Ogon – długi, dobrze owłosiony.
7). Nakrapianie – przynajmniej trzy prążki na każdym włosie.
8). Umaszczenia:
a). pręgowane (nakrapiane) – dzikie, czekoladowe, rude, niebieskie, lila, płowe, kremowe, szylkretowe, czekoladowe szylkretowe, rude szylkretowe, niebieskie szylkretowe, lila szylkretowe, płowe szylkretowe.
b). srebrzyste pręgowane (nakrapiane) – maści takie same, jak u pręgowanych.
9). Waga – 3,5 do 5,5 kg.